למה לתעד את סיפור חיי?

באילו משחקים שחקת כשהיית ילד/ה?

איך חגגו אצלכם את השבת או המועדים?

איך נראתה פעם ארץ ישראל או הארץ ממנה עלית?

איך הקמתם את המשפחה שלנו?

הסיפור של דורכם הוא יקר ערך במיוחד בשרשרת הדורות.

חישבו מה קרה בשנות חייכם למשפחתכם, למדינה ולעולם. כל כך הרבה השתנה ואתם ראיתם וחוויתם זאת בעצמכם! אתם חלק מדור מיוחד בחיי העם וההיסטוריה שלנו, ואתם גם המומחים למשפחה שיודעים לספר את קורותיה מאז ועד היום, לספר איך נראה בית אבא וסבא, איך חיו פעם כשהייתם ילדים, איך הקמתם אתם את ביתכם.

דמיינו לרגע את עצמכם צופים באמכם או אביכם מספרים את סיפור חייהם על המסך, את החיוך והקול שלהם מספרים על ילדותכם, ואת האיחול שלהם עבורכם... הרי זה היה אוצר עצום ומרגש למורשת המשפחתית, לכל מפגש או עבודת שורשים, וכמובן ללב המתגעגע.

לצערינו אז לא היתה מצלמה, אך היום יש, ולכן זה אפשרי (ואפילו מתבקש) לתעד את חייכם, להעניק למשפחה מתנה איכותית ומרגשת לצפייה משותפת היום, ולתת לנכדים בעתיד את האפשרות לראות ולשמוע את סיפור המשפחה בימי ראשית המדינה והעליה.

הנכדים הם דור המסך, ויתרון נוסף של סרט הוא שקל לשלוח אותו בלחיצת כפתור לחברים וקרובים, אך נוכל להשלים את החוויה בתמלול התוצר לאלבום או ספר, וכך לספר את חייך בשני האופנים.

שמי יואב ארנוני, אני דוקומנטריסט ועובד סוציאלי מומחה גיל שלישי, ומתעד סיפורי וותיקים. נסיוני המקצועי כעובד סוציאלי בעברי בדיור המוגן 'אחוזת בית הכרם' וב'צבר רפואה', הפגיש אותי עם אתגרי הגיל ועם הפנינים שבו, עם אנשים וסיפורי חיים רבים.

בעשור האחרון תיעדתי מעל 100 אנשים בתהליך קשוב ומעצים, שיקל עליכם להתמקד ולארגן את סיפורכם בליווי תמונות, איחולים, ומה שחשוב לתעד שהוא אתם, מתחביב ועד ברכה ועצה לחיים.

התהליך מעורר את הזיכרון, ויוצר תחושה של משמעות, חיבור משפחתי, גאוה ושלמות פנימית שכה חיוניים עבורנו תמיד, ובפרט בגיל השלישי. זו שליחותי כאדם וכאיש מקצוע ליצור תהליך שיהיה נכון עבורך. מוזמנים לצפות ולקרוא המלצות כאן באתר.

אז בעצם למה רבים לא מספרים? כי לפעמים נראה שאנחנו הצעירים לא מתעניינים, לא פנויים, ועסוקים וטרודים ביומיום. לפעמים קשה לדמיין את הערך שבכך, לפעמים נראה שסיפור חיינו אינו מיוחד או מעניין. אבל סיפור החיים שלכם, שהוא גם סיפור השורשים שלנו - הוא מֵעֵבֶר ליומיום. אתם וסיפורכם חשובים למשפחה שאוהבת אתכם, ופעמים רבות כשצופים יחד פתאום השאלות מגיעות:

("מה סבא, בזמנך שחקתם רק ב___ ואכלתם ___? לא היה___?!! איך הסתדרתם??"). 

ככל שיעבור הזמן ובפרספקטיבה של שנים, נעריך עוד יותר את המתנה של סיפורכם על המסך, ובזכותה, לא נצטרך לדמיין כשנתגעגע...

מוזמנים ללחוץ על הסרטון לצפיה בדקה שתעשה בינינו היכרות קצרה, ובתחתית סרטונים לדוגמא מתהליכים אישיים וקבוצתיים.

אשמח לדבר איתכם, ובעיקר להקשיב :) בברכה, יואב. 

נ.ב. בסרטון התייחסתי ל'מתנה' שהמשפחה יכולה לתת לכם, אבל את המתנה האמיתית - סיפור חייכם וסיפור השורשים המשפחתיים - אתם בעצם נותנים להם...